Skup złomu i metali kolorowych -
złomwęglika.pl
Skup metali kolorowych ikona

Złom wybranych metali kolorowych

Wśród surowców, które skupujemy w Stellmecie znajdują się między innymi metale kolorowe (czyli w uproszczeniu nieżelazne, również w formie stopów). Jesteśmy zainteresowani odkupem wszystkich gatunków brązów (BA, BK, B555, B101).

Jeśli posiadasz tego typu materiały i nie wiesz co z nimi zrobić, możesz śmiało odwiedzić nasz skup metali kolorowych – przyjmiemy każde ilości. W razie potrzeby możemy również sami dojechać do Twojej siedziby i odebrać materiał bezpośrednio od Ciebie, rozliczając się przy tym praktycznie od ręki.

Ponieważ dbamy o rzetelność rozliczeń, nasz skup metali kolorowych zawsze sprawdza jakość przekazywanych materiałów (czyli przede wszystkim czystość stopu) i uwzględnia ją w trakcie rozliczeń. Natomiast nie ma znaczenia forma odkupywanego złomu – mogą być to zarówno części podzespołów, jak i elementy pochodzące z przedmiotów codziennego użytku.

Metale nieżelazne (kolorowe) - zastosowanie, właściwości

Metale kolorowe znane są także jako nieżelazne i stanowią zdecydowanie ciekawą grupę z uwagi na różnorodność cech, a także szerokie zastosowanie. Są one wykorzystywane w wielu branżach — jak choćby w budownictwie czy przemyśle. Ich połyskliwy i estetyczny wygląd przyciąga uwagę, a duże przewodnictwo cieplne pozytywnie wpływa na funkcjonalność. Dowiedz się więcej na ten temat z naszego artykułu i zobacz bogatą ofertę usług, które możemy Ci zaproponować na zlomweglika.pl.

Metale kolorowe - definicja, którą musisz znać

Metale nieżelazne to zarówno metale, jak i ich stopy, które nie zawierają w sobie nawet najmniejszych domieszek żelaza. Grupa ta jest bardzo rozmaita, ponieważ może to być choćby brąz, miedź, aluminium czy tytan, a nawet złoto. W związku z tak szerokim podziałem można podzielić je na trzy grupy: metale lekkie i ich stopy, metale ciężkie i ich stopy oraz pozostałe, które mają mniejsze zastosowanie. Można je rozpoznać w prosty sposób. Na początku oznaczenia podawany jest symbol chemiczny tego pierwiastka, który jest zasadniczy, a następnie pierwiastków stopowych. Jeśli zawartość przekracza 1,5%, wtedy należy dodać liczbę, która wskaże na zawartość danego pierwiastka. Warto mieć na uwadze, że symbole dodaje się w kolejności malejącej. Podsumowując, zapis wygląda w taki sposób, że najpierw stawiamy symbol oznaczający podstawowy pierwiastek, dalej dodatek stopowy, a na końcu jego przybliżoną zawartość.

Jakie są metale kolorowe?

Zastanawiasz się nad tym, czym konkretnie są metale kolorowe? Jakie to pierwiastki, które wchodzą do tak dużej rodziny? Jak już wspomnieliśmy, mamy do czynienia z wieloma różnorodnymi metalami, które dzielą się na trzy główne kategorie. Jednym z tych najpopularniejszych, który z pewnością zna każda osoba, jest glin, czyli aluminium. Cechuje go bardzo niska gęstość, a zarazem wysoka plastyczność i świetna kowalność. Ten srebrzystoszary metal jest powszechnie wykorzystywany, ponieważ stanowi rozwiązanie łatwe w obróbce termicznej. Jest odporny na korozję oraz różnorodne czynniki atmosferyczne, a zarazem zapewnia trwałość i doskonałe przewodnictwo elektryczne. Najczęściej można go spotkać w przemyśle, ponieważ to właśnie tak jest wykorzystywany do tworzenia prętów, blach i innych podobnych przedmiotów.

Jak widać, metale kolorowe to niezawodność i funkcjonalność. Jednak to nie koniec możliwości. W grupie tej znajdują się inne, równie popularne rozwiązania. Możemy je podzielić na lekkie — czyli te o gęstości mniejszej niż 4,5 g/cm, które są łatwo topliwe — oraz na ciężkie, gdzie gęstość jest znacznie większa, a topliwość trudniejsza. W związku z tym możemy wymienić takie metale nieżelazne jak:
  • łatwo topliwe (lekkie) - cynk, kadm, ołów, bizmut, cyna;
  • trudno topliwe (ciężkie) - kobalt, nikiel, miedź, pallad, srebro, platyna, złoto, cyrkon;
  • bardzo trudno topliwe — molibden, tantal, wolfram.
Liczba pierwiastków, które wchodzą w skład metali kolorowych, jest naprawdę imponująco duża. To samo dotyczy spectrum ich właściwości oraz zastosowania, które jest znane nie od dziś.

Metale nieżelazne - właściwości

Wszystkie metale kolorowe wyróżniają się na tle innych za sprawą swoich unikalnych cech, które wpływają na ich powszechność. To zdecydowanie pierwiastki odporne na działanie korozji, które są bardzo plastyczne i można je z łatwością skrawać. Do tego stanowią świetne przewodniki ciepła. Przy tym trzeba przyznać, że są estetyczne. Dziś można je pozyskiwać w różny sposób - także w procesie recyklingu, o którym mówi się coraz więcej. Metale nieżelazne uzyskasz zarówno z puszek, jak i nakrętek, silników, kabli czy zasilaczy.

Metale nieżelazne - zastosowanie

Metale kolorowe są niezwykle pożądane na rynku, dlatego coraz więcej z nich pozyskuje się właśnie w procesie recyklingu, dając im drugie życie. Nic dziwnego — żyjemy w czasach powszechnej komputeryzacji, otoczeni mnóstwem gadżetów i elektroniki ogółem. Z uwagi na to, zapotrzebowanie na metale nieżelazne rośnie. Gdzie są one wykorzystywane? Przede wszystkim, z uwagi na świetne właściwości i przewodnictwo prądu, z powodzeniem stosuje się je w branży elektrycznej do produkcji różnorodnych części komputerowych. Służy do tego głównie miedź. Jest ona chętnie wybierana także do produkcji kabli, instalacji wodociągowych czy części maszyn dla przemysłu.

Z uwagi na to, że inny pierwiastek — tym razem aluminium — wykazuje wysoką odporność na korozję — sięga się po niego do tworzenia rozmaitych balustrad oraz ogrodzeń. Same płaskowniki aluminiowe są używane podczas budowy konstrukcji budowlanych. Warto wspomnieć także o brązie, który nie reaguje w żaden sposób na działanie wysokich temperatur. Z uwagi na tę cechę jest on wybierany do produkcji elementów maszyn czy odlewów. Innym przykładem metalu kolorowego jest ołów. Z niego z kolei tworzy się kable, baterie, płyty akumulatorowe czy nawet specjalne ekrany, które chronią przed promieniowaniem rentgenowskim. Zaś złoto znajduje swoje zastosowanie w jubilerstwie, ponieważ jest odporne na korozję.

Zobacz również

» Skup węglików spiekanych
» Skup stali szybkotnącej
» Skup metali szlachetnych
» Skup metali rzadkich
» Skup Srebra
» Skup Platyny
» Skup Cyny
» Skup Palladu
» Skup Tytanu
» Skup Brązu
» Skup Wolframu
» Skup Molibdenu
» Skup Niklu
» Skup Rodu
» Skup Irydu
» Skup Metali Rzadkich